piątek, 15 stycznia 2016

Modne Warszawianki - Magazyn Mód Sióstr Kuhnke

Po długiej przerwie, w ramach postanowień noworocznych, postanowiłam wrócić do regularnego prowadzenia bloga, mam nadzieję, że mi się to uda!:) 

Pomyślałam, że warto byłoby poświęcić trochę czasu i uwagi XIX-wiecznym domom mody i salonom krawieckim, zwłaszcza tym mniej znanym. Cykl "Modne Warszawianki", jak sama nazwa wskazuje, dotyczyć będzie firm odzieżowych działających na terenie Warszawy. Pierwszy wpis postanowiłam poświęcić Magazynowi Mód Sióstr Kuhnke.

Józefa (1823-1902), Julia (1824-1909) oraz Anna Eleonora były córkami kupca i sędziego Trybunału Handlowego Ernesta Wilhelma Kuhnke przybyłego z Reischenbach (dziś Dzierżoniów na Śląsku) oraz Wilhelminy Speath, pochodzącej ze spolonizowanej rodziny lekarzy. Po ukończeniu szkoły siostry pomagały matce w prowadzeniu Magazynu Mód, założonego przez nią w 1840 roku przy Krakowskim Przedmieściu nr 443. Po śmierci matki w 1849 roku rozwinęły firmę. Około 1856 roku Magazyn Mód zmienił swoją siedzibę na adres Krakowskie Przedmieście nr 372 (nieistniejący już dzisiaj Dom Malcza).


Wilhelmina Kuhnke z córkami: Józefą, Julią i Anną Eleonorą,
źródło

Julia Kuhnke, źródło
Józefa Kuhnke, źródło

Najlepszy okres dla salonu sióstr Kuhnke przypada na okres żałoby narodowej lat 1861-63. Datą przełomową dla popularności sklepu był 27 lutego 1861 roku, kiedy podczas manifestacji ulicznej postrzelono pięciu demonstrantów, a dwóch z nich przeniesiono do salonu panien Kuhnke. Właścicielki sklepu pomagały w udzielaniu pierwszej pomocy ale niestety demonstrantów nie udało się uratować. Od tego momentu aż do końca okresu żałoby narodowej w Magazynie Mód szyto suknie wyłącznie w kolorze szarym, popielatym i czarnym, nawiązujące krojem do tradycyjnych polskich strojów.


Józefa, Julia i Anna Eleonora Kuhnke w Magazynie Mód mieszczącym
się w Domu Malcza, w głębi widoczna pracownia krawiecka, przed 1865,
fot. Karol Beyer, MNW, źródło

Po powstaniu styczniowym władze rosyjskie kierując się względami bezpieczeństwa kazały wyburzyć część kamienic rozdzielających dzisiejszą ulicę na tzw. Wąskie Krakowskie Przedmieście oraz Krakowskie Przedmieście, w tym Dom Malcza. Po rozbiórce budynku w 1865 roku siostry Kuhnke przeniosły się na Krakowskie Przedmieście nr 412.


Dom Malcza z Magazynem Mód na Krakowskim Przedmieściu, przed 1865,
fot. Karol Beyer, MNW, źródło

Panny Kuhnke regularnie jeździły do Paryża, skąd przywoziły najnowsze żurnale ale także gotowe dodatki do strojów oraz tkaniny. Doniesienia o ich podróżach na bieżąco zamieszczał Kurjer Warszawski.

"PP. Kuhnke, właścicielki magazynu mód, sukien i nowości, [...]po powrocie swoim z Paryża, otrzymały już wiele nowości, mianowicie: wielki wybór kapeluszy aksamitnych i kastorowych w rozmaitych formach i cenach, kwiaty i pióra w najlepszym gatunku z pierwszych fabryk paryzkich, wstążki, koronki, passmenterje, coiffury, czepeczki strojne i negliżowe, kołnierzyki, krawatki. Znaczny wybór materji jedwabnych różno-kolorowych i czarnych, oraz modne wełniane tkaniny na suknie; - tiule, krepy, tarlatany, muśliny na suknie balowe i ślubne; tiurniury i kaloszki szwedzkie."
za: Kurjer Warszawski, 1874, nr 238, s. 4


Kurjer Warszawski, 1871, nr 247 + dodatek, s. 4.

Magazyn Mód sióstr Kuhnke dostarczał również wzorniki dla Tygodnika Mód i Nowości.

"Każdy numer składa się z półtora arkusza ścisłego druku, z oddzielnym dodatkiem kolorowanej ryciny Paryzkiej, albo wzorów sukien, bielizny, haftu, rozmaitych robót ręcznych form, wybieranych z kilkunastu pism zagranicznych modom poświęconych, z zastosowaniem do naszych potrzeb i gustu i dostarczanych przez Magazyn PP. Kuhnke."
za: Kurjer Warszawski, 1866, nr 270

Niestety nie dotarłam do informacji do kiedy istniał Magazyn, ostatnia wzmianka na którą się natknęłam pochodzi z Kurjera Warszawskiego z 1876 roku. Wiadomo, że siostry Kuhnke nie założyły własnych rodzin, a po śmierci zostały pochowane na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. Ich grób istnieje do dzisiaj. 


Grób rodziny Kuhnke, źródło

Bibliografia:

Kurjer Warszawski, 1850, nr 6, s. 8.
Kurjer Warszawski, 1851, nr 239, s. 2.
Kurjer Warszawski, 1856, nr 227.
Kurjer Warszawski, 1866, nr 270.
Kurjer Warszawski, 1871, nr 247 + dodatek, s. 4.
Kurjer Warszawski, 1874, nr 238, s. 4.
Kurjer Warszawski, 1876, nr 235, s. 4.
Szulc E., Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, Warszawa 1989.
http://www.polacyzwyboru.pl/bohaterowie/rody/kuhnke
http://www.polskie-cmentarze.com/wawamlynarska/grobonet/start.php?id=detale&idg=11166&inni=0&cinki=1
http://www.przodkowie.com/warszawa/index.php?ulica=Krakowskie+Przedmie%B6cie&view=ulica

1 komentarz:

  1. O Magazynie Mody sióstr Kuhnke, i innych XIX-wiecznych modnych sklepach Warszawy, pisałam w mojej książce "Kochankowie Burzy, powieści z czasów Powstania Styczniowego.

    OdpowiedzUsuń